Iskolával kapcsolatos ügyeid intézésében fordulj bizalommal segítőkész képzési munkatársainkhoz!

+36 1 883-3655
info@szamalk-szalezi.hu

Kövess bennünket

Keress bennünket a közösségi médiában is!

1119 Budapest, Mérnök u. 39.
+36 1 883-3655
info@szamalk-szalezi.hu

Flag of the United Kingdom




Biró Gabriella-interjú

FőoldalBiró Gabriella-interjú

Biró Gabriella

IT biztonsággal, kibervédelemel foglalkozó szakember, főosztályvezető,  a witsec* egyik alapító tagja

 

Ön műszaki ember. Miért választotta ezt a pályát?

Igazából ez adta magát, mert apukám is ezzel foglalkozik, amivel én, ez párhuzamosan alakult így, mert eredetileg ő is rendszerprogramozó volt és aztán valahogy ő is átment a biztonság felé. És mivel párhuzamosan mentünk át, nem volt több évtizednyi különbség. Én háromévesen találtam ki, hogy akkor én programozó leszek, úgyhogy viszonylag korán kezdtem programozni és ez konzekvensen ment addig, amíg egyetemista nem lettem.

 

Mi a legmenőbb dolog a kiberbiztonságban? Miért szeretett bele

Az egyik legmenőbb dolog a kiberbiztonságban, hogy mindig van valami, és soha nem csinálom ugyan azt kétszer, mert mindig jön valami új, hihetetlenül fantasztikus kihívások vannak.

 

A kiberbiztonság Önnek az első választása volt, amikor pályát választott? Ha nem – mi motiválta arra, hogy átváltson informatikai pályára? Ha igen, akkor milyen korban észlelte érdeklődését az internetes pálya iránt és milyen lépéseket tett, hogy odajusson?

Mikor én egyetemre jártam, akkor még nem lehetett nagyon ilyet tanulni. Az ELTE-re jártam programtervező matematikus szakra és volt egy biztonság speciál kollégium, arra jártunk nagy lelkesen. Azok nagy része, akik oda igazán lelkesen jártak, azóta is a szakmában vannak. Amikor én kitaláltam, hogy biztonsággal akarok foglalkozni, nem nagyon voltak még ilyen képzések. Szakmai minősítések voltak, messze nem volt annyi, mint most, de azért voltak. A CISA oklevelem pont feletted van a falon. Ő volt a legelső, 2017. januári dátum szerepel rajta. Ez az oklevél is olyan, hogy háromévente megújítják. Nem a legelső van bekeretezve, hanem valamelyik köztes. Ezt a vizsgát rögtön egyetem után letettem. Viszont ez egy olyan vizsga, hogy nem kapja meg az ember a bizonyítványt, ha levizsgázott, hanem öt év szakmai tapasztalatot igazolni kell hozzá. Öt éve van rá az embernek, de a korábbiak is beszámítanak, tehát pl. nekem az egyetem beszámított, meg azért egyetem alatt is végig dolgoztam IT szakmában. Azért valamit, talán két évet be tudtam számíttatni, de még azért kellett várni arra, hogy megkapjam az oklevelet is.

 

Megnehezítette-e női volta a karrierjét(zaklatás, egyenlőtlen fizetés, munka és család egyensúlya, nemi alapú elvárások, a munkahelyi előléptetéshez való hozzáférés, több munka végzése a férfikollégákkal szemben, a mentorok hiánya)?

Minden szakmában előfordul…

Mindig bizonyítani kell, ha új közegbe megyek. Most már azért negyven évesen egy MNB-s főosztályvezető vagyok, előtte egy nagy kereskedelmi bankban bankbiztonsági igazgató voltam és gyakorlatilag nem bírok olyan magas pontra felmászni, hogy ne engem küldjenek el kávét főzni. Nyilván ha már benne vagyok egy csapatban, vagy pláne az én csapatom, teljesen tündérbogarak. Nagyon jó egy szem lányként, vagy kisebbségi lányként egy csapatban dolgozni, mert az IT-s fiúk nagyon kedvesek és védelmezőek. De ha új közegbe kell kimenni, vagy új társasággal szembesülni akkor mindig van valami.

Egyébként pont a fizetéssel szerintem nekem mindig nagyon nagy szerencsém volt, azért mert apukám is ezzel foglalkozik, azért mert én is benne vagyok a szakmában, intenzív kapcsolatom van egy csomó fiúval, aki hasonló pozícióban dolgozik. Mindig be tudtam magam árazni és mindig nagyon keményen alkudtam. Tehát szerintem nekem a pályám során sosem volt olyan, hogy ne kaptam volna meg azt a pénzt, mint a fiúk, de tudom hogy ez ritka.

 

Úgy véli, hogy a női volta akadályozza a szakmai fejlődésben?

A szakmai fejlődésemet nem. Jó, az előmenetelemnél néha kérdés. Most úgy látom, hogy éppen olyan szerencsésen fordult a világ, hogyha van egy klasszikusabb felépítésű szervezet, ahol egyébként sincsenek női vezetők, akkor lehet, hogy ez most pont a javamra válik.

 

A férfi munkatársai sztereotípiákkal rendelkeznek-e Önről, és ha igen, hogyan kezeli ezt?

Persze. Ez nekem napi szinten élmény, ha mondjuk egy olyan megbeszélésre – tegnap is volt olyan – ahol engem még nem ismertek, nem dolgoztak velem. Akkor onnan kezdjük, hogy megpróbálják nekem az alapokat elmagyarázni, hiszen én úgysem fogom érteni, hogy mi az, hogy tűzfal.

 

Az adatok azt mutatják, hogy az informatikai szektor egy férfias szektor az alacsony női kibervédelmi szakemberek száma miatt. Mit gondol, ez miért van így? Milyen tényezők játszhatnak szerepet ebben?

Szerintem kevesebben is választják, mert nagyon sokan már az elején elrettennek.

Egyrészt még gyakorlatilag az iskolaválasztás előtt már a család vagy a tanárok lebeszélik őket, aztán mondjuk egyetemen nálunk is kb. 10% lány volt és annak a fele sincs a szakmában, mert vagy rögtön egyetem után férjhez ment, elmentek külföldre. A fiú külföldön programozóként megkereste azt, amiből kényelmesen megéltek. A lány meg otthon maradt és szült három gyereket. Vagy, nem kapott a szakmájában állást, az sem egyszerű egyébként. Most javul talán valamennyire a helyzet, de mondjuk mikor én végeztem, akkor még ez sem volt teljesen magától értetődő, hogy lány informatikust fel lehet venni, vagy felvesz bárki.

Ha valakinek meg nem sikerül jól az indulás, az első munka, a szakmai tapasztalat megszerzése, akkor onnantól teljesen reménytelen helyzetben van. Van egy volt évfolyamtársnőm, két diplomája van egy programtervező matematikus, meg az Amszterdami Egyetemről is van egy hasonló diplomája. Van három gyereke és most éppen kézművesnek képzi át magát és mindenféle hímzéseket készít, mert teljesen reménytelen volt, hogy az informatikában dolgozzon.

 

Általánosságban mit gondol, melyek a kibervédelemben való munka előnyei és hátrányai? (Bonyolult, frusztráló, megnyugtató …?) Miért jó dolog nőnek lenni a számítógépes szakmában? Mi az, ami javulhatna a nők számára az informatikában?

Szerintem nagyon sokrétű,  és azt a fajta gondolkodást igényli, amit én különösen élvezek, hogy rendszerben kell gondolkodni, sok mindent átlátni. Nekem ez szellemileg abszolút felüdítő. Nekem az fontos, hogy reggel, amikor felkelek, lelkesen tudjak bejönni a munkahelyemre és ez a munka megadja, ez a hivatás!

Viszont nagyon furcsa bemutatkozni egy társaságban. X.Y. vagyok, kiberbiztonsági szakértő, vagy X.Y. vagyok, az MNB informatikai felügyeleti főosztályt vezetem. Volt már olyan, aki azt mondta, hogy mondjad inkább, hogy informatikus vagy az legalább egyszerű. Vagy inkább nem is mondok akkor semmit. A megrökönyödés a társaságban, ha valamiért mégis elmondom, vagy elmagyarázom, hogy mi ez: – ó pedig olyan rendes lánynak látszol.

 

Miért jó dolog nőnek lenni a számítógépes szakmában?

Az egy hihetetlen élmény, hogy mikor az ember benne van egy öt-hat fős fiú csapatban egy szem lányként és hirtelen mintha lenne öt bátyja, aki vigyázz rá és őrzi minden léptét, az egy fantasztikus érzés.

 

Érzi-e, hogy a (középiskolás) fiatal lányokban előítéletek vannak, amelyek megakadályozzák, hogy ennek a szakmának szenteljék életüket? Ön szerint nekik nehezebb műszaki szakmákat választaniuk? Miért? Hogyan ösztönözzük őket, hogy kövessék a szenvedélyüket? Gondolja, hogy ezt a trendet ebben a csoportban meg lehet változtatni? Hogyan lehetne ezeket az akadályokat legyőzni? Ön szerint milyen lépéseket lehetne tenni?

Nagyon nagy ellenállást kell leküzdeniük, akár a közvetlen ismeretségi körükben is. WITSEC színekben mentorálunk lányokat, többször előfordult már, hogy mondjuk gimnazista lányok gondolkodtak a pályaválasztáson és elmondták, hogy amúgy tök jó lenne informatikát tanulni, de hogy fog randizni, vagy hogy fog olyan fiút találni, aki ezt elfogadja. Mi mondjuk hitelesen tudjuk nekik mondani, hogy de hát ne kezdjél olyannal, aki annyira nem érett, vagy felnőtt, hogy ezt nem bírja kezelni. Tehát az akkor sem lesz jó, ha angol tanárnak mégy. Az soha nem lesz jó.

Szerintem az nagyon fontos, hogy meg kell mutatni, hogy van perspektíva, hogy vannak olyan hölgyek, akik ezt megcsinálják. Nem nulláról kell mindent kiharcolni és az is fontos, hogy ezt ne csak a lányok lássák, hanem a fiúk is lássák.

Nekem például volt olyan kollégám  – még az első munkahelyemről –  aki egy ilyen tipikus szőke szépfiú volt és első látásra gyűlöltük egymást. Én megláttam, hogy na a szépfiú, ő meg meglátott, hogy na a csaj. Nagyon jó barátok lettünk és mikor már nem dolgoztunk egy helyen, akkor azt mondta nekem, hogy én az ő egész látásmódját változtattam meg, mert ő soha nem gondolta korábban, hogy hagyná, hogy egy nő hozzányúljon a számítógépéhez, de rám bármikor rám bízná.

 

Mit tanácsolna azoknak a fiatal férfiaknak, akik belépnek a kibervédelmi szakmába? Mit tehetnének női kollégáik támogatása érdekében?

Legyenek nyitottak a lányokkal

 

És milyen tanácsot adna egy 17 éves lánynak, aki fontolóra veszi az informatikai / kibervédelmi tanulmányokat?

Hogyha ezt akarja csinálni, akkor tartson ki, mert megéri.

 

 

 

*Women in IT Security