Szakma azonosító száma: 5 0613 12 03
(Korábban ezen a néven találtad meg: OKJ 54 213 05 Szoftverfejlesztő)
Szakma azonosító száma: 5 0613 12 03
(Korábban ezen a néven találtad meg: OKJ 54 213 05 Szoftverfejlesztő)
9-10. évfolyamon: havi 8.000 Ft
11. évfolyamtól: teljesítményalapú, az érdemjegyektől függően maximum 59.000 Ft/hó. Továbbá egyszeri pályakezdési támogatás sikeres szakmai vizsga esetén. (A szakmai vizsga eredményétől függően 130.000 és 302.000 forint között lehet majd.)
(Az ösztöndíjak a jogszabályi, törvényi szabályozás szerint változhatnak.)
Ha erre a szakra jelentkezel, duális képzésben veszel részt a 13. évfolyamon!
Ez azt jelenti, hogy:
Nem mellesleg havonta juttatásban részesülsz (vagy ösztöndíj vagy munkaszerződés alapján)
Mit csinál egy szoftverfejlesztő és -tesztelő?
A Szoftverfejlesztő és -tesztelő olyan szakember, aki képes webes-, asztali- és mobilalkalmazást (szoftvert) tervezni és fejleszteni, tesztelni és dokumentálni. A webfejlesztési és kódolási feladatokon túl adatbázisok tervezését és kezelését is elvégzi. Csapatban dolgozva együttműködik a szoftverfejlesztési projektben résztvevő többi munkatársával. Önállóan elvégzi a rábízott részfeladatokat, használja a csoportmunkát támogató fejlesztői- és verziókezelő eszközöket. Munkája során jelentkező problémákat önállóan oldja meg webes kereséssel és internetes tudásbázisok használatával. Az új technológiák alkalmazására nyitott, tudását folyamatosan fejleszti. Szakmai témákban hatékonyan kommunikál magyarul és angolul egyaránt.
Egy programozónak egyszerre több nyelvet is “beszélnie”, értenie kell.
Mindezekbe bele kell tudni szőni az egyéb területek ismeretét, például az asztali, webes, vagy mobil appok mögött meghúzódó adatbázis tervezést is.
Kinek ajánljuk a szoftverfejlesztő és -tesztelő képzést?
Ajánljuk mindazoknak, akik szeretik a kreatív, gondolkodós feladatokat, szívesen alkotnának a számítógép segítségével új és hasznos alkalmazásokat. Kíváncsiak arra,
Milyen elvek mentén írják
Ha van benned “gondolkodásra való készség” – fűszerezve egy kis kreativitással, egyéni fantáziával, problémamegoldó képességgel, no meg kitartó és következetes vagy, akkor kiváló programozó válhat belőled!
Sok szorgalommal megszerzett és elsajátított tudás biztosítja, hogy a képzés elvégzése után bátran pályázhass egy junior programozói állásra, vagy akár egyetemen is továbbtanulhass. Így a képzésünk magába foglalja az egyetemi felkészítőt is.
Szoftverfejlesztő és alkalmazásprogramozó stúdiókban:
Önálló vállalkozást is kezdhetsz vagy tanulmányaid folytathatod a felsőoktatásban.
A szoftverfejlesztő képzésünk teljesen az alapoktól indul, alapfokú számítógép használatot feltételezve. Egyaránt van elméleti és gyakorlati órasorozat, majdnem minden tárgynál. A szakon tanító kollégák többsége rendelkezik fejlesztői tapasztalattal.
A tematikusan felépített képzés során nagy hangsúlyt kap a piaci igényeknek megfelelő munkamódszerek és technológiák megismerése. Azonban, egy hosszabb képzés során elsajátított ismeret lehet, hogy idejétmúlt lesz a képzés végére. A szakma megismertetése mellett a tanulás megtanítását ugyanannyira fontosnak tartjuk. Mi elsősorban arra törekszünk, hogy biztos alapokat adjunk! Az első év az alapozás, a közös nyelv kialakítása a cél, míg a második év a szakmában való elmélyülésről szól. Gondolkodásmódot, rendszerszemléletet, tervezési szempontokat is igyekszünk adni, hogy egy új és ismeretlen környezetben is sikeresen megállhassák helyüket a hallgatóink.
Nálunk külön hagyománya van a csoportmunkának, bár a 2020-as jogszabályok ezt mindenhol kötelezővé teszik. Ezzel nem csak az „éles” munkahelyi szituációt modellezük, hanem felkészítést is nyújtunk azoknak, akik a felsőoktatásban való továbbtanulást választják képzésünk befejezése után. Az ilyen fajta munkák kapcsán meg kell ismerkedni verzió kezelő rendszerekkel, projekt menedzsment módszerekkel, prezentáláshoz és dokumentáláshoz nélkülözhetetlen irodai szoftvercsomagok profi használatával is. Vannak paradigmák, amik nem változtak az elmúlt évtizedek során és vannak, amelyek ki- vagy át-alakulnak. Az objektumorientált programozás építőköveit nyelvtől függetlenül kell tudni használni, ha a konkrét megvalósulás el is tér Java, Phyton vagy PHP nyelven. Az olyan mozaikszavak feloldása sem lehet probléma, mint SQL, JSON, XML, POJO, REST, AJAX. Egy adatbázis megtervezése, vagy „csak” az adatok strukturálása nem könnyű feladat, bár mondhatjuk, hogy mindennapi. Használja azt a webprogramozás órán elkészített reszponzív weboldal, vagy egy jó öreg konzolon futó szerver alkalmazás, a klienseinek már GUI-t biztosítva. A záródolgozat elkészítése során számot kell adni, hogy nem csak a mozaikszavak jelentését, hanem a mögöttes technológiát is sikerült elsajátítani. Az adatok perzisztálása mellet, a forráskód elkészítése során fontos, hogy tiszta kódot kapjunk, és az architektúrát érintő tervezési elvekkel is tisztában legyünk. Egy hagyományos MVC modell a vizsgaremekben jó alap, hogy később akár nyelvorientált MVVM, vagy haladó interfész technikák használatával MVP tervezési mintát is bátran használhassunk. Akit érdekel, a S.O.L.I.D elvek betartására is törekedhet, miközben használja pl. a Factory Method lehetőségét az objektumok példányosítására. Akár natív mobil appot készítünk, akár keresztplatformos alkalmazást, találkozni fogunk a DataBinding és Dependency Injection koncepciókkal.
Az egyértelműen a szakmát jellemző ismeretken kívül, szükséges lesz – nem csak a vizsgához fontos – egyéb tudás elsajátítására is. Lesz lehetőség az otthoni wifi router beállítási szempontjainak megismerésére, de az ipari környezetben használt Cisco hálózati eszközök konfigurálását is el lehet sajátítani.
Szakfelelős: Cséfalvay Katalin
Az elsős diákok munkái:
Fenntarthatósági Témahét keretében elkészült oldalak:
Weinberger Péter, Piller András Gábor, Xu Jiyu, Paál Ádám, Pantl Alex Balázs, Rohácsi Daniella : https://fenntarthatosagitemahet.github.io/DivatOldal/html_oldalak/index.html
Dervalics Attila, Koncsik Benedek, Molnár Szabrina, Ódor Norbert: https://kncskbenedek.github.io/FenntarthatosagTemahet/
Csiszér Alex Dominik: http://tanulo1.szf1a.oktatas.szamalk-szalezi.hu/home
A másodéves diákok munkái:
Kizöldítjük a Földet projekt:
http://laravel1.szamalk-szalezi.hu/
Másodévesek vizsgamunkái összefoglaló:
https://www.szamalk-szalezi.hu/szoftverfejleszto/
Az elsős szoftverfejlesztő tanulóinkkal foglalkozunk ebben a cikkben, méghozzá az év
Az algoritmizálás órán játékosan dolgoztuk fel a feladatokat, amit dokumentáltunk i
A Digitális Témahét Magyarország legnagyobb digitális pedagógiai eseménye. 2016-ban
Kovács Barbara vagyok, 22 éves, volt SZÁMALK-os. Gimnáziumi éveim után felköltözte
Elkészült a Nagy Mű! Minden szoftverfejlesztő csapatunk megalkotta első önálló szo
Az informatika szakirányról jelentkezünk, méghozzá egy idén végzett szoftverfejlesz
Rendben, azt már tudod, hogy érdekel az IT világa és azt is eldöntötted, hogy az inf
Az informatikai pálya sokak számára érdekes lehet és egyre inkább vonzó opcióvá v
Iskolánk a Magyar Innovációs Szövetség által kiírt felhívás alapján, pályázato
Ha informatikai karrieren töröd a fejed és épp szakirányú végzettséget szereznél,
Ebben a cikkben egy komplett órai munka kerül bemutatásra, méghozzá az egyik szoftver
2018-ban végeztem szoftverfejlesztő informatikusként a Számalkban, jelenleg az Óbudai Egyetem mérnökinformatikus képzésén folytatom tanulmányaimat. A Számalk OKJ képzése remek alapképzést nyújtott, ami a mai tanulmányaimat is megkönnyíti és szeretettel gondolok az ott eltöltött két évre.